Na początek coś stosunkowo mało kontrowersyjnego, choć temat aktualny. Oczywiście w tym krótkim wpisie nie odważę się nic sugerować, jeśli chodzi o "tytułowe" pytanie o ocieplenie klimatu. To zbyt mało danych, a zresztą w Rzeszowie procesy klimatyczne mogą przebiegać inaczej niż na całym świecie. Ale warto wiedzieć, że takie informacje są dostępne i można je samodzielnie analizować.
Pokażę tylko analizę danych dla stacji meteorologicznej Rzeszów - w formie jednego wykresu i jednej tabeli. Warto zwrócić uwagę na formę tych analiz i zadać sobie pytanie, czy umiałoby się je wykonać samodzielnie.
Dane pochodzą z publikowanego co miesięcznie przez GUS "Biuletynu Statystycznego" - zawierają one dane meteorologiczne dla 11 miejscowości w Polsce od 2010 roku do poprzedniego miesiąca, a więc są bardzo aktualne.
Na początek wykres wykonany w programie STATISTICA:
I tabela wykonana w programie Excel (z wykorzystaniem narzędzi formatowania warunkowego).
Ciekawe spostrzeżenia:
- W 2021 roku mieliśmy najzimniejszy od co najmniej 2010 roku kwiecień (i to zdecydowanie) i sierpień, za to najcieplejszy lipiec.
- Rok 2021 jest też rokiem bardzo mokrym - suma opadów w lipcu i sierpniu była najwyższa w rozważanym okresie (349 mm, a w drugim w kolejności 2010 - jedynie 299 mm).
- Suma opadów od stycznia do sierpnia w 2021 r. była wyższa od całorocznej sumy opadów w większości lat z badanego okresu!