Na stronie https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/zdrowe-dane/raporty są dostępne comiesięcznie raporty z funkcjonowania szpitali oraz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w Polsce. Jest to bardzo bogaty materiał, który może być wykorzystany do analiz z zakresu zarządzania ochroną zdrowia czy zarządzania sytuacjami kryzysowymi.
Dane można analizować z podziałem na grupy schorzeń, z podziałem regionalnym według województw, co stwarza możliwości wykonywania bardzo urozmaiconych analiz.
Oto przykładowe wyniki analiz. Na początek wykres ogólnej liczby hospitalizacji - dla miesięcy z okresu ograniczeń w funkcjonowaniu służby zdrowia wyznaczono indeksy dynamiki, względem analogicznego miesiąca "normalnego" 2019 roku. Aby lepiej rozumieć wyniki należałoby je odnieść na przykład do liczby hospitalizacji z powodu Covid-19.
Warto zagłębić się w zestawienia dla wybranych grup chorób - na pewno na głębszą analizę zasługuje fakt, że w momencie zagrożenia wirusem SARS-Cov-2 (SARS - severe acute respiratory syndrom), atakującego układ oddechowy tak znacząco spadła liczba hospitalizacji z powodu chorób układu oddechowego (w kwietniu 2020 r. - aż pięciokrotnie!).
A na koniec przykład analizy z uwzględnieniem czynnika regionalnego - czym wytłumaczyć dość wyraźne różnice w spadku hospitalizacji kardiologicznych pomiędzy województwami. Na pewno warto spróbować poszukać jakiejś racjonalnej odpowiedzi na to pytanie.